chromatická ladička s metronomem (lze používat současně nebo nezávisle), LCD displej a LED indikace, rozsah C1 až C8, zabudovaný reproduktor s generováním referenčního tónu v rozsahu C3 až C6, kalibrace 410 - 480 Hz, 15 typů rytmů, rozsah 30 - 252 BPM, funkce TAP, automatické vypínání, provoz na 2x AAA baterie, rozměry 111 x 74 x 18 mm, hmotnost 100 g, různé barvy
Nový a větší displej současně zobrazuje funkce ladičky a metronomu. TM-60 je nezbytný pomocník při cvičení.
Série TM, bestseller mezi metronomy s ladičkou, dostává opět nový impulz. Tím je nejnovější model TM-60, který se může pochlubit větším displejem, na kterém se současně zobrazují funkce ladičky a metronomu. Dramaticky se také zvýšila životnost baterie. S novým TM-60 tak můžete cvičit naprosto plynule bez přepínání ladičky a metronomu, přitom se nemusíte ohlížet ani na výdrž baterie.
TM-60 je pohodlnější a lepší ladička než dřív.
Ladění a rytmická cvičení jsou nezbytnou součástí hry na dechové nástroje, stejně tak jako nedílně patří ke všeobecné orchestrální praxi. Abyste se nemuseli při cvičení zdržovat přepínáním mezi ladičkou a metronomem, nabízí TM-60 zhruba 1,3 krát větší displej než předchozí model (tedy TM-50), na kterém lze současně zobrazovat funkce ladičky a metronomu.
S novou ladičkou už budete cvičit vždy plynule, protože se nebudete se muset přepínat mezi tunerem a metronomem, které můžete pohodlně používat naráz.
Zvětšený displej je podsvícený. Intenzitu podsvícení lze přitom nastavit ve dvou stupních (soft a auto), takže můžete bez problému ladit i na hůře osvětlených místech.
Vnitřní obvody byly přepracovány tak, aby se zvýšila životnost baterie na cca. 130 hodin, což je dvakrát tolik jako u předchozího modelu TM-50 (se zapnutou ladičkou, vypnutým podsvícením). Nemusíte se tak obávat vybití ladičky dokonce ani během dlouhých cvičení nebo vystupování.
Sekce ladičky rychle a přesně detekuje naladění dechových a smyčcových nástrojů
Jehlový měřič s vynikajícím rozsahem
Jedinečná technologie KORG dokáže okamžitě a bez prodlevy detekovat aktuální naladění nástroje. Jemné výkyvy ladění, ke kterým dochází u dechových nástrojů při delších tónech, lze detekovat ještě předtím, než nastanou, díky čemuž se postupně naučíte hrát pevné a přesné tóny.
Široký detekční rozsah C1 - C8 umožňuje ladit velké množství různých nástrojů
TM-60 umí naladit nejrůznější orchestrální i jiné nástroje. Ladění přitom umí detekovat v rozsahu C1 (32,70 Hz) až C8 (4186,01 Hz). Snadno na něm můžete naladit dokonce taky akustické nástroje, jako je kytara nebo ukulele.
V nabídce je také varianta TM-60C, která je dodávána s kontaktním mikrofonem CM-200. Díky němu lze snímat vibrace přímo z nástroje a naladit tak ještě přesněji.
Označení důležitých intervalů značkou
Pro snadnější ladění dechových orchestrů a kapel nabízí TM-60 přehledné označení velké a malé tercie. To se hodí nejenom pro orchestry, ale taky pro ladění vokálů nebo cvičení a cappella. Režim Sound Out generuje referenční tón
Mimo vizuálního zobrazování aktuálního ladění má TM-60 taky „zvukový” režim, ve kterém umí vydávat referenční tón (přes vestavěný reproduktor nebo do připojených sluchátek) podle kterého můžete naladit. Referenční tón lze zvolit v rozsahu tří oktáv C3 (130.81 Hz) až C6 (1046.50 Hz), takže se může přizpůsobit nejenom dechovým nástrojům, ale taky spoustě dalších typů instrumentů.
Režim Sound Back generuje referenční tón podle tónů, jež hrajete
V režimu Sound Back umožňuje TM-60 vygenerovat referenční tón podle právě hraných tónů a současně zobrazuje naladění na displeji. Aktuální naladění tak můžete kontrolovat nejen vizuálně ale taky sluchem, naladíte tak přesněji a navíc si trénujete hudební sluch. Zlepšení poslechu přitom ocení zejména začátečníci.
* Tato funkce je k dispozici pokud je připojen vstup INPUT nebo výstup na sluchátka (nebo oba).
Metronom s různými rytmy pro kvalitnější cvičení
Tempo metronomu lze snadno nastavit třemi různými způsoby
Tempo metronomu můžete jednoduše nastavit jedním ze tří následujících postupů: „pendulum step“ umožňuje zvyšovat nebo snižovat tempo stejně jako u standardního mechanického (kyvadlového) metronomu, „full step“ dovoluje zadat přímo požadované tempo (v rozsahu 30–252), a konečně „tap tempo“ nabízí možnost nastavit tempo opakovaným stiskem tlačítka v požadovaném rytmu.
Patnáct různých rytmů vhodných pro nejrůznější hudební žánry
K dispozici je 15 různých rytmů* včetně duoly, trioly a dalších, přičemž tempo lze libovolně nastavit v rozsahu 30–252 BPM. V nabídce najdete taky sofistikované rytmy využívané například v rocku nebo jazzu.
* Pokud používáte současně metronom a ladičku, není možné zvolit některé typy rytmů.
Praktické funkce - zálohování paměti a automatické vypnutí
Funkce zálohování paměti zajistí, že i po vypnutí nástroje zůstane zachováno nastavení kalibrace a referenčního tónu, tempo, časové předznamenání a navolená intenzita podsvícení (tato nastavení se vymažou jenom když měníte baterie). Pokud déle než 20 minut TM-60 nepoužíváte, tak se automaticky vypne.
Lepší ergonomie díky novému stojánku a krytu baterie
Design modelu TM-60 byl vylepšen v každém ohledu. Příkladem jsou takové detaily jako skládací stojánek, díky němuž lze ladičku stabilně napolohovat, nebo nově přepracovaný kryt baterie který je s ladičkou pevně spojen, takže nehrozí při výměně baterií jeho ztráta.
Společnost Korg, jejíž hlavní sídlo se nachází v japonském Tokiu, je dnes uznávána jako jeden z nejinovativnějších výrobců elektronických hudebních nástrojů a jejich příslušenství na světě. V jejich nabídce naleznete ohromné množství klávesových nástrojů, syntezátorů, automatických bubeníků, ladiček a metronomů, kytarových efektů, kontrolerů, rekordérů či software.
Korg byl založen roku 1962 Tsutomu Katohem. Ten vlastnil hudební klub, kde vystupoval jeden z předních japonských akordeonistů Tadashi Osanai, který byl mimo jiné i elektroinženýr. Katoh si myslel, že by se Osanaiovi při vystupování hodil automatický bubeník. Když to Osanaiovi řekl, ten byl nápadem velmi zaujat a byl si jist, že by něco takového byl schopen postavit a požádal Katoha, aby mu pomohl s financováním. Katoh neváhal a založil firmu Keio Electronic Laboratoriem, která byla později přejmenována na Korg jako zkratka slov Keio a Organ.
V 60. letech tvořily nabídku Korg především právě automatičtí bubeníci, které ale od 70. let začaly doplňovat klávesy a syntezátory. V dílnách Korg dokonce vznikl první syntezátor v Japonsku. Od 80. let se Korg pustil i do výroby produktů související s jinými nástroji, nejdříve šlo například o kytarové a baskytarové ladičky. Rozšíření portfolia výrazně firmě pomohlo, a tak se produkty Korg brzy rozšířily nejen v Japonsku, ale i v USA a jinde po světě. Roku 1989 dokonce Korg otevřel pobočku s vývojovým centrem přímo v kalifornském Silicon Valley.
Dnes patří Korg mezi nejuznávanější výrobce ve svém oboru. Jeho výrobky můžete nalézt po celém světě v rukou jak těch nejznámějších profesionálních hudebníků či zvukařů, tak i ve službách náročných amatérů. O tom, jaký má Korg význam, jistě svědčí i jména těch, kteří tyto výrobky používají. Jde například o Jordana Rudesse, Johna Petrucciho, Alexe Skolnicka, Keitha Herrise, Herbie Hancocka, Jamese LoMenza, Johna Scofielda, Paula Gilberta, Victora Wootena, Joe Satrianiho a mnoho dalších.
Číst více